Як правильно підібрати омивач скла? Які бувають омиваючі рідини для авто.
Що таке склоомивач
Омиваючі рідини (склоомивачі) – це рідини заводського або домашнього виготовлення на основі спирту різного типу для ефективного очищення лобового скла автомобіля від забруднень. Омивач скла – продукт сезонний:
Літній склоомивач для авто
Здавалося б, за плюсових температур у бачок омивача можна сміливо лити воду. Однак вона малоефективна проти осідаючих на лобовому склі парів оливи, квіткового пилку і “клякс” від комах, що розбилися. Спеціальна літня рідина склоомивача, яка містить у своєму складі розчинники, справляється з такими забрудненнями набагато краще.
Зимовий склоомивач для авто
Як і літній омивач скла, він має куди більшу очищувальну здатність, ніж вода, але при цьому завдяки підвищеному вмісту спирту він не замерзає до певної межі при мінусових температурах.
Всесезонний склоомивач для авто
Насправді він є концентратом, з якого за допомогою додавання води в тій чи іншій пропорції отримують літню та зимову омиваючу рідину.
Склад склоомивача для авто
Крім барвників, ароматизаторів і поверхнево-активних речовин (ПАР) для більш ефективного видалення жирної плівки всі омивайки містять у своєму складі основний розчинник – спирт. Він буває різним.
Читайте також Як вибрати антифриз? Коли міняти охолоджуючу рідину?
Етиловий спирт в склоомивачі
Головна перевага склоомивача на основі етанолу в тому, що він не є шкідливим для здоров’я. Однак етиловий спирт відноситься до алкогольної продукції, а тому оподатковується акцизом, що робить його використання для промислового виготовлення омивача скла економічно невигідним. З іншого боку, чистий етанол зберігає достатню плинність у мороз, а замерзає лише за температури нижче –80 °, така омиваюча рідина може застосовуватися навіть у Антарктиді. Для України, де температура взимку рідко опускається нижче -20 °, цілком достатньо концентрації етилового спирту близько 35%. З додаванням кількох крапель засобу для миття посуду або шампуню можна самому приготувати зимовий омивач скла з високою ефективністю.
Ізопропиловий спирт в склоомивачі
На основі ізопропанолу виготовляють велику частину рідин для омивача скла, які офіційно продаються в Україні. Такі склоомивачі мають достатню ефективність для кліматичних умов нашої країни: за тих же –20 °С, які хоч рідко, але бувають взимку, потрібно 60% концентрації спирту в омивачі, щоб він не замерз. Правда, при мінусових температурах плинність ізопропанолу помітно знижується, що не найкраще відбивається на “дальнобійності” струменя омивайки з жиклера. Однак для виробника важливіше те, що ізопропанол вдвічі дешевше за питний етиловий спирт.
Метиловий спирт в склоомивачі
Метанол має найнижчу температуру замерзання і найвищу плинність при мінусових температурах, але його пари надзвичайно отруйні і при цьому майже не пахнуть. Виробництво омивача на основі метилового спирту в Україні заборонено, але нелегальну продукцію можуть продавати “з рук”.
Як вибрати безпечний омивач скла
Асортимент склоомивачів, особливо в осінньо-зимовий сезон, прямує до нескінченності. Як правильно вибрати склоомивач?
Звертаємо увагу на запах Відсутність вираженого запаху свідчить, що омивач містить заборонений метиловий спирт. Навпаки, їдкий, малоприємний запах, приправлений ароматами, – ознака наявності у складі легального ізопропілового спирту.
Також варто звернути увагу на ціну. Легальний омивач скла не може коштувати менше ста гривень за п’ятилітрову каністру. А ось колір рідини не є надійним індикатором, хоча для підпільної продукції найчастіше використовується найдешевший синій барвник. Також багато про походження склоомивача може сказати упаковка. На каністрі з легальною рідиною, крім іншого, має бути присутня інструкція із застосування, повинні бути зазначені дата виробництва, термін зберігання та детальний склад.
Читайте також Як і коли потрібно міняти гальмівну рідину