Діагностика двигуна – важлива частина огляду автомобіля перед покупкою. Давайте розберемось,навіщо потрібно завжди вимірювати компресію двигуна старої машини. І чому не треба радіти, якщо компресія підвищена, і сильно сумувати, якщо вона низька.
Компресія, в перекладі на суху технічну мову, означає тиск кінця такту стиснення. Тобто тиск, який створюється в циліндрі при вимкненому запаленні при положенні поршня у верхній точці. За величиною компресії багато майстрів роблять висновок про стан мотора: або двигун справний, або йому пора на «капіталку». Так чи так все однозначно?
Низька компресія
Зазвичай, бачачи такі показники, багато майстрів тут же кажуть, що двигун сильно зношений і йому світить дорогий ремонт. Це не зовсім так. Низька компресія виникає, скажімо, через закоксовку поршневих кілець або проблем з механізмом газорозподілу. З такими недугами двигун ще поживе, а ось якщо виявляться термічні пошкодження його деталей (скажімо, через перегрів), ось тоді капітальний ремонт агрегату забезпечений. У будь-якому випадку, досвідчений майстер повинен бачити всі ці причини і розуміти ступінь небезпеки кожної.
Підвищена компресія
Вона може сказати про те, що в мотор додавали присадки. Часто люди говорять: ось, мовляв, залив присадку і компресія зросла з п’ятнадцяти до сімнадцяти бар. Це погано, адже компресію вище штатної не підняти. А цифри беруться ось звідки. Часто на розібраному двигуні видно, що камера згоряння після обробки присадками покрилася відкладеннями, в результаті її обсяг зменшився. Ось звідки береться підвищена компресія. Радіти цьому не варто, адже відкладення порушують тепловідвід. В результаті з’являється детонація, яка згубна для мотора. Тому підвищена компресія повинна насторожити, а не порадувати.

На що впливає компресія
Перш за все, вона впливає на пускові характеристики двигуна, особливо в холодну пору року. Ну а якщо в кожному з циліндрів різна компресія, це викликає вібрації двигуна на холостому ходу і на малих обертах. Від цього страждають опори силового агрегату і трансмісії. Ну а низька компресія збільшує тиск картерних газів. В результаті у впускуну систему двигуна летить велика кількість парів масла і камери згоряння швидко забруднюються.
Тому вимірювати компресію перед покупкою автомобіля потрібно обов’язково.
І краще, щоб вона була низькою, ніж підвищеною. Адже в цьому випадку велика ймовірність, що з двигуном немає серйозних проблем, а він просто брудний. Досить провести розкоксовку, щоб показники знову прийшли в норму.
Читайте також Розшифровка маркування шини. Що означають цифри і букви на шинах?