В останні роки шкіряне оздоблення салону перестало бути привілеєм люксових автомобілів. Сьогодні такою оббивкою не здивувати навіть покупця китайського кросовера, не кажучи вже про масові японські, корейські чи європейські марки.
Правила догляду за шкіряним салоном автомобіля
Догляд за шкіряним інтер’єром машини
Шкіра, як і раніше, вважається більш престижним і естетичним матеріалом, ніж тканина. А ще більш практичним і довше зберігає охайний вигляд. Але без належного догляду шкіра може швидко зноситися. Розповідаємо, як правильно доглядати за шкіряним інтер’єром автомобіля.
Яку шкіру використовують для обробки салону автомобіля
Автовиробники підбирають матеріали оздоблення інтер’єрів виходячи з їхньої ціни – вона повинна бути адекватна класу і вартості моделі автомобіля. При цьому визначити тип і якість шкіри “на око” непросто навіть фахівцю цієї галузі: прямого зв’язку з фактурою матеріалу тут немає. Груба на вигляд шкіра може насправді бути дорожчою ніж ніжна і м’яка. Крім того, шкіра, що використовується в інтер’єрі, в порівнянні з меблевою або галантерейною має свої особливості, пов’язані з умовами її експлуатації. Наприклад, автомобільна промисловість не використовує свинячі або овечі шкіри – вихідною сировиною стає тільки шкіра корів і бугаїв. А ще під визначення шкіряної оббивки сьогодні потрапляють штучні матеріали. У результаті можна назвати кілька типів обробки салону.
Анілінова шкіра в інтер’єрі авто
Це найрідкісніший тип натуральної шкіри – її можна зустріти на ретроавтомобілях або в ексклюзивних салонах дуже дорогих моделей. Таку шкіру тонують методом занурення, буквально просочуючи її барвником. Але при цьому натуральний матеріал фактично не отримує захисту поверхні і тому не підходить для повсякденної експлуатації, тим більше в екстремальних умовах автомобільного салону. У шкіру легко вбираються вода та всі забруднення, а поверхня швидко зношується від постійного тертя.
Напіванілінова шкіра шкіра в інтер’єрі авто
Це, по суті, анілінова шкіра, яка зверху покрита тонким (не більше 0,15 мм) шаром пігментного барвника. Таким чином зберігається м’якість природної шкіри, але матеріал стає більш стійким до стирання, оскільки шар, що наноситься, має і захисні функції. Крім того, пігмент (дрібнодисперсний барвник) приховує дрібні дефекти (недоліки) основи: шкіра у корови рідко буває ідеально рівною. Напіванілінова (semi-aniline) шкіра теж недешева і використовується в салонах моделей класу преміум або Luxury, виробники яких не забудуть відзначити цей факт в описі автомобіля.
Пігментована шкіра в інтер’єрі авто
Відрізняється від напіванілінової товщиною захисного покриття, яке може досягати 30 відсотків від загальної товщини матеріалу. З одного боку, це дозволяє використовувати в якості основи шкіру з більш серйозними вадами, яка доступніша і дешевша за високоякісну. З іншого боку, надійніше захистити її від стирання, вигоряння та висихання. При цьому природна текстура шкіри повністю ховається, тому їй на спеціальному пресовому устаткуванні роблять штучну. Залежно від неї пігментована шкіра може мати різні назви Nappa (практично гладка), Dakota, Valcona та інші. Головний недолік пігментованої шкіри в порівнянні з дорожчими видами – вона гірше “дихає”, погано відводячи вологу. Крім того, ця шкіра не така пластична та пружна.
Читайте також Як підготувати автомобіль до зими
Що таке штучна шкіра в салоні автомобіля
Це матеріал, що використовується для тих же цілей, що і натуральна шкіра, і зовні дуже схожий на неї, але при цьому має штучне походження. Штучна шкіра виготовляється із синтетичних речовин, простіше кажучи — пластиків, які зазвичай наносяться на тканинну або неткану основу. На лицьовій стороні такого “шкірозамінника” роблять тиснення, що надає йому зовнішньої схожості з пігментованою шкірою. Залежно від складу та структури розрізняють кілька видів штучної шкіри, але у автомобілях широко застосовуються два з них.
ПВХ шкіра в інтер’єрі авто
Широко поширений матеріал, відомий як і “вініл”. Лицьовий шар цього матеріалу утворює полівінілхлорид, основою служить бавовняна тканина, неткане натуральне або синтетичне полотно. Вініл щодо дешевих і досить простий у догляді, але має чимало недоліків, головний з яких — низька зносостійкість, особливо бюджетних видів.
Поліуретан-шкіра (екошкіра) в інтер’єрі авто
Поліуретан-шкіра також має маркетингову назву — екошкіра. Вона міцніша та пластичніша вінілу і більше за нього схожа на натуральну. Настільки, що не кожен зможе відрізнити поліуретан від пігментованої шкіри. У штучну шкіру не вбираються вода і більшість забруднювачів, а сучасні версії екошкіри вже перевершують натуральну по зносостійкості. Відрізнити хорошу штучну шкіру від пігментованої на дотик буває дуже важко. Хоча настільки ж “дихаючою” вона бути не може.
Зрозуміло, що штучна шкіра дешевша, і частіше саме її використовують у масових автомобілях і навіть у “бюджетних” версіях преміальних моделей. Типовий приклад – оббивка Sensatec, що широко використовується в базових версіях BMW. Більше того, “шкірозамінники” легко зустріти і в реально дорогих машинах — автовиробники використовують його там, де немає постійного контакту з пасажирами. Наприклад, для обробки дверних карток, бічних поверхонь сидінь тощо.
Чому зношується шкіра в машині
На жаль, натуральні покриття досить чутливі до впливу навколишнього середовища, характерного для інтер’єру авто. У спеку та на прямих сонячних променях шкіра пересихає. При тривалій дії без спеціального зволоження вона з часом може потріскатися. Зайва вологість теж зашкодить матеріалу. Вода вбирається у шкіру, через що та може деформуватися. Якщо салон не просушити, то в ньому з часом утворюється цвіль. У холод шкіра стає менш еластичною і може тріснути під навантаженням. А різке сильне нагрівання загрожує нашкодити її структурі. Штучні матеріали стійкіші, не пересихають і не вбирають вологу. Але поліуретанові тканини теж витривалі до абразивної дії та холоду.
Декоративний верхній шар досить тонкий і легко дряпається. Якщо на ньому утворюється пошкодження, то при перепадах температури воно може посилюватись через постійні температурні деформації. Матеріал стає менш пластичним на морозі, тому ризик його зіпсувати збільшується, так само як і у випадку з натуральною шкірою.
Читайте також Що таке круїз-контроль. Принцип роботи. Види круїз-контролю
Що важливо знати про догляд за автомобільною шкірою
Багато хто вважає, що шкіряний інтер’єр досить зрідка протирати вологими серветками від пилу, що скупчився. Але це не так. Крім видимих поверхневих забруднень, натуральний матеріал вбирає бруд, піт і шкірний жир. Ці забруднення потрібно регулярно видаляти, щоб вони не встигли глибоко “всмоктатися”.
При очищенні не можна використовувати агресивну хімію – вона може пересушити шкіру або роз’їсти барвник, і після обробки на оббивці залишаться плями або “розводи”. А після видалення всього бруду шкіру обов’язково потрібно зволожити.
Штучна шкіра не вбирає бруд, тому чистити потрібно тільки саму поверхню. При цьому, всупереч назві, на такому покритті є неефективними засоби, призначені для натуральної шкіри. Крім того, “шкірозамінник” чутливий до будь-яких розчинників. Склади мають бути абсолютно нейтральними.
Для обох типів обробки потрібно з обережністю вибирати навіть губки та тканини, якими проводитиметься обробка. Вони повинні бути м’якими і не залишати мікроподряпин. Наприклад, паперові чи лляні рушники не підійдуть.
Як чистити салон авто із натуральної шкіри
Видаляти свіжі плями можна вологими серветками або м’якою тканиною, що вбирає, але для боротьби із застарілими і природними забрудненнями вам знадобиться ось такий набір:
- Порохотяг.
- Спеціальний очисник для шкіри.
- М’яка щітка із натуральною щетиною.
- Мікрофібра.
- М’які серветки, що вбирають вологу та бруд.
Будь-яке очищення шкіри або “шкірозамінника” в салоні авто правильно починати з видалення абразивних частинок – пилу та піску. Так при подальшій обробці ви не подряпаєте обшивку. Особливу увагу потрібно приділити швам та важкодоступним вузьким стикам спинки та подушки сидінь. Найзручніше провести прибирання за допомогою пилососа, але не забувайте, що його пластикова або металева насадка може залишити сліди на шкірі, тому краще використовувати меблеву насадку або делікатну щітку.
На наступному етапі слід вибрати засіб для видалення забруднень зі шкіри. Вони випускаються у різних формах: спреї, піни, гелі та креми. Найзручніше працювати з рідкими засобами. Вибирати можна не лише серед виробників автокосметики — непогано із завданням справляються засоби для догляду за шкіряними меблями.
Читайте також Як швидко прогріти салон автомобіля зимою
Перед тим як обробити салон повністю, обов’язково протестуйте очисник на малопомітній ділянці. Після застосування колір шкіри має залишитися незмінним. Поверхня при цьому зазвичай набуває приємного матового відтінку – жирний блиск свідчить про невідповідний склад засобу.
Якщо засіб підійшов, можна продовжити обробку. Виберіть, чим чиститимете салон. Щітка підходить для часто використовуваних і забруднених поверхонь (кермо, селектор КПП, передні крісла, підлокітники). Мікрофібру можна використовувати, наприклад, для панелі приладів та задніх сидінь.
За інструкцією деякі засоби наносяться прямо на поверхню, але так складніше розрахувати їхню кількість. Тому ми рекомендуємо наносити трохи очищувача на щітку чи мікрофібру і після цього обробляти шкіру.
Всі деталі інтер’єру зшиті між собою. Тому чистити деталі обшивки найкраще частинами, протираючи за раз один клапоть. При цьому слід контролювати зусилля, воно має бути зовсім невеликим. Здійснюйте кругові рухи від шва до шва і стежте, щоб засобу для чищення було достатньо. Терти суху оббивку небезпечно, вона може подряпатися. Якщо очищувач майже увібрався в тканину або щітку, потрібно додати ще. Після того, як ділянка повністю оброблена, видаліть залишки засобу сухою мікрофіброю та переходьте до наступної деталі. Починати чистку зручніше згори і рухатися вниз.
При очищенні перфорованих ділянок слідкуйте за тим, щоб засіб для чищення не закупорював пори і не стікав в них. Якщо очищувач нанесений з надлишком, промокніть шкіру серветкою, що вбирає вологу та бруд.
Коли всі деталі інтер’єру оброблені, дайте салону просохнути. Зазвичай для цього потрібно 15–20 хвилин. Оцініть результат – поверхня повинна бути чистою та матовою. Якщо залишилися брудні ділянки, локально повторіть процедуру.
Зараз популярна автохімія “2-в-1”, за допомогою якої, якщо вірити етикетці, можна одночасно почистити, і захистити матеріал. Але для догляду за шкіряним салоном від таких засобів краще відмовитись. Вони або не зможуть добре видалити забруднення, або не забезпечать потрібного зволоження. Правильно буде вибирати окремі засоби для чищення та подальшого догляду.
В крайньому випадку замість спеціалізованої хімії скористайтеся мильним розчином. Але його досить важко змити повністю, поверхні при цьому вбирають багато вологи і будуть сохнути досить довго. Крім цього, мило сильно пересушує шкіру, тому потрібно буде приділити особливу увагу її зволоженню.
Читайте також Що важливіше: потужність чи крутний момент? Що таке обертальний момент
Як чистити салон авто зі штучної шкіри
Штучна шкіра відштовхує більшу частину забруднювачів, тому чистити такий салон простіше. Для підтримки загальної чистоти достатньо протирати поверхню вологою ганчіркою, а пляму, що недавно з’явилася, можна стерти звичайною вологою серветкою. Але якщо забруднення встигло підсохнути, то вам знадобляться:
- Порохотяг.
- Мило.
- Чиста вода.
- Мікрофібра.
- М’яка щітка із натуральною щетиною.
Спочатку, як і з натуральною шкірою, потрібно ретельно все пропилососити. Відтерти плями можна теплим мильним розчином, просочивши їм щітку або мікрофібру. Головне, не давити надто сильно. Якщо бруд не відмивається з першого разу, краще змити мило та повторити обробку ще раз. Коли всі забруднення видалені, потрібно забрати залишки мила мікрофіброю, змоченою чистою водою. Після завершення процедури необхідно дати салону повністю висохнути. Зазвичай на це потрібно близько півгодини.
Можна використовувати спеціалізовану автохімію для очищення екошкіри. Такі засоби часто надають приємного аромату, їх зручно застосовувати і часто їх можна не змивати. При виборі важливо звернути увагу на склад засобу — там не має бути спирту чи інших розчинників. Від універсальних очищувачів, які підходять для кількох типів обшивок, краще відмовитись. Вони можуть бути неефективними або, навпаки, надто агресивними до матеріалу.
Як доглядати за натуральною шкірою
Будь-які засоби для чищення висушують шкіру, тому вона потребує додаткового зволоження. Для цього чудово підходять спеціалізовані лосьйони або креми. Використовувати можна лише ті, які розроблені спеціально для автомобільної чи меблевої шкіри.
Застосовувати склад потрібно після очищення. Вам знадобиться сам крем і м’яка мікрофібра. Просочіть тканину засобом і нанесіть на всю поверхню круговими рухами. Особливу увагу потрібно приділити керму, боковинам крісел і заломам, які утворилися під час експлуатації. Потім дайте зволожувачу вбратися в поверхню. Зазвичай на це потрібно від 30 хвилин до декількох годин – точний час буде вказано в інструкції. До повного висихання краще не використовувати авто. Після обробки шкіра набуде еластичність, стане м’якшою, а ризик її розтріскування знизиться.
На завершальному етапі можна використовувати кондиціонер для шкіри. Зазвичай такі засоби містять натуральний воск або силікон, які не вбираються в матеріал, утворюючи на поверхні тонку полімерну захисну плівку. Вона недовговічна, але зможе підтримати заводське захисне покриття. Цей засіб наноситься так само, як лосьйон, і вимагає просушування відповідно до інструкції.
Як доглядати за штучною шкірою
Живити і зволожувати штучний матеріал не потрібно, тому подбати доведеться тільки про додаткові антистатичні та водовідштовхувальні властивості. У цьому допоможе обробка спеціальними кондиціонерами, які можна купити у магазині автомобільної косметики. Їх варто наносити за інструкцією, але спочатку дію засобу краще перевірити на малопомітній ділянці. Після висихання на поверхні екошкіри не повинно залишатися розводів та жирного блиску.
Як зберегти шкіряний салон
Хороший зовнішній вигляд і термін служби шкіряного оздоблення надовго збереже не тільки чистка, але й дбайливе ставлення. Ось кілька корисних порад:
- Обробляйте шкіру щонайменше раз на три місяці при помірній експлуатації. Інтервал потрібно скоротити вдвічі, якщо ви проводите багато часу за кермом.
- Намагайтеся берегти салон від прямих сонячних променів та різких перепадів температур.
- Не перевозьте на сидіннях надто важкий вантаж або з гострими кутами та гранями.
- Намагайтеся уникати одягу з металевими бірками та гострими елементами, вони можуть порвати шкіру.
- Якщо шкіра світла, вона може фарбуватися від джинсів та курток – у цьому випадку не затягуйте з її чищенням.
- Від плям та бруду позбавляйтеся до того, як вони встигнуть висохнути. Для цього варто возити в машині пачку вологих серветок, які не містять спирту.
Загальні поради з догляду за шкіряним інтер’єром авто:
- Найчастіше в автомобілях використовують штучну шкіру, пігментовану натуральну шкіру або їхнє поєднання.
- Щоб ці матеріали служили довго, треба за ними правильно доглядати.
- Салон із натуральної шкіри треба регулярно чистити та зволожувати спеціальними засобами.
- Салон зі штучної шкіри також потребує очищення, додатково його можна обробити для посилення антистатичних та водовідштовхувальних властивостей.
- Зберегти цілісність матеріалів можна завдяки дбайливій експлуатації, відсутності грубих механічних та термічних впливів.
А якими способами при догляді за шкіряним салоном користуєтесь ви? Пишіть в коментарях.
Читайте також Класифікація легкових автомобілів. Як визначити клас авто