Розбираємось, як правильно зберігати шини. Навіщо підвішувати шини на гак, чи можна залишати їх на балконі, де точно не можна складувати колеса та інші важливі правила зберігання гуми
Правила зберігання автогуми
Двічі на рік українські автовласники змінюють шини на автомобілях. Найчастіше машини “перевзувають” на зимову гуму наприкінці жовтня, коли максимальна денна температура не перевищує п’яти градусів за Цельсієм і тримається на такій позначці щонайменше тиждень. За такої погоди нічні температури стабільно йдуть у мінус, а зранку можливе утворення ожеледиці. На літню гуму водії зазвичай переходять у середині квітня, коли встановиться стійка плюсова температура. Сама процедура заміни гуми навряд чи викличе складності навіть у автомобілістів-початківців — для цього достатньо приїхати в спеціалізований шиномонтаж. Набагато більше проблем викликає питання зберігання шин. Адже неправильне складування покришок може привезти до псування і швидкого зношування навіть хорошої і дорогої гуми. Щоб цього не трапилося, автовласнику слід дотримуватися ряду правил зберігання, які актуальні як для літніх, так і для зимових шин.
Де зберігати шини
Зберігати шини необхідно на рівній поверхні в темному приміщенні, що не пропускає прямих сонячних променів, які становлять серйозну небезпеку для гуми, оскільки ультрафіолет є причиною виникнення тріщин і зниження еластичності гуми. Також не можна залишати шини в приміщеннях з підвищеною вологістю та поблизу хімічних препаратів, які також не найкраще впливають на властивості покришок. Крім цього, не варто складувати гуму поруч із опалювальними приладами — мінімальна відстань між ними має становити один метр. Оптимальним температурним режимом зберігання шин вважається діапазон від +10°C до +25°C при вологості в межах 50–60%. Приміщення має бути сухим та добре провітрюватися. Тому більшість автовласників вважають за краще зберігати шини в гаражах або на засклених балконах. Втім, другий спосіб навряд чи варто вважати оптимальним. Температурний режим на балконі часто не дотримується, на шини може падати світло, а конденсат на лоджії є частим гостем. У такому випадку шини можна накрити захисним чохлом із синтетичної тканини. Втім, також не варто забувати, що шини займатимуть на балконі багато місця.
Читайте також Розшифровка маркування шини. Що означають цифри і букви на шинах?
Складське зберігання гуми
Автовласник може здати шини та колеса на сезонне складське зберігання, де дотримуватимуться всіх правил. У всіх великих містах України таку послугу надають багато шинних та сервісних центрів. Більше того, більшість із них готові приїхати та забрати шини на консервацію самі. При цьому не слід забувати скласти з компанією, що надає послуги, необхідний договір.
Як підготувати гуму до зберігання
Перед відправкою на зберігання шини та диски рекомендують вимити, очистити від камінців та ретельно просушити. Після цього варто перевірити наявність порізів або інших пошкоджень, щоб бути впевненим у використанні цих покришок наступного сезону. Не зайвим буде помітити крейдою позицію, де стояла шина. Такі мітки допоможуть згодом встановити покришки на свої місця або, навпаки, чергувати передні колеса із задніми для рівномірного зношування протектора. Також гуму можна покрити спеціальним розчином на основі силікону, який допоможе запобігти їх передчасному старінню. Така послуга доступна у більшості шиномонтажів.
Де не можна зберігати шини
Наполегливо не рекомендується залишати покришки у громадських місцях, наприклад, коридорах, сходових клітинах чи горищах. По-перше, такий спосіб зберігання суперечить правилам пожежної безпеки. Крім того, складування шин у цих місцях навряд чи сподобається сусідам і, швидше за все, призведе до конфліктної ситуації. Також не варто залишати покришки безпосередньо у квартирі. Потрібно пам’ятати, що гума під час зберігання виділяє отруйний фенол і характерний неприємний запах.
Як правильно зберігати гуму без дисків?
Вважається, що літня гума жорсткіша, тому цілком допустимо зберігати її без дисків. Такі шини рекомендують зберігати вертикально. Колеса можна ставити впритул один до одного, але без стискання. Для цього відмінно підійдуть піддони, стелажі (у такому разі колеса не покотяться) або стіл. Якщо такої можливості немає, можна просто поставити гуму біля стіни. При цьому шини без дисків не слід зберігати штабелями або підвішувати на спеціальні гаки. Такі методи зберігання можуть призвести до деформації навіть хорошої і дорогої гуми.
Як правильно зберігати гуму з дисками?
При правильному зберіганні гуми з дисками повністю виключається можливість попадання вологи та частинок пилу на внутрішній бік шини. Такі шини, навпаки, дозволяється зберігати штабелями без ризику їхньої деформації. Однак через деякий час (наприклад, раз на два місяці) колеса, які лежать одне на одному, варто міняти місцями. Крім цього гуму з металевими дисками для економії місця можна підвішувати на спеціальні гаки. При цьому не рекомендується залишати шини з дисками у вертикальному положенні, щоб уникнути можливої деформації.
Чи можна зберігати шини в мішках
У спеціалізованих магазинах можна зустріти у продажу спеціальні мішки для зберігання гуми. Такі чохли з нетканого матеріалу коштують недешево, зате надійно захищають шини від вологи та ультрафіолету. Втім, більшість водіїв звикли звичайними поліетиленовими пакетами при консервації гуми. Однак мало хто знає, що така практика може негативно позначитися на самих шинах. Справа в тому, що всередині герметичної упаковки утворюється конденсат, який згодом сприяє руйнуванню гуми. Крім цього, він може призвести до корозії, якщо шини зберігаються разом із металевими дисками. Зрештою, звичайні пакети найчастіше не можуть захистити гуму від сонячного світла.
Читайте також 5 правил правильного шиномонтажу.