Більшість людей розрізняють автомобілі за типом кузова – седан, універсал, хетчбек тощо. Але виробники та автомобільні журналісти, окрім інших параметрів, вказують ще й клас авто. Розбираємось, яка існує класифікація автомобілів.
Які бувають класи автомобілів
Класифікація легкових авто
Клас легкового автомобіля – це його належність до того чи іншого сегменту ринку. В даний час існує кілька класифікацій, і в загальному вони поділяються на американську та європейську системи.
На азіатських ринках є свої особливості. Наприклад, популярні в Японії кей-кари складно вписати в систему класів, оскільки такі транспортні засоби не є автомобілями в класичному розумінні. Вони, швидше, перебувають у стику з мотоциклами, тому часто підпадають під дію окремих правил. Те саме стосується і пікапів, які нерідко виносять до окремої категорії.
Найбільш популярна сьогодні класифікація автомобілів — європейська. Почали використовувати її у 1999 році, взявши за основу габаритні розміри автомобілів. Назви категорії в ній спрощені до однієї літери – A, B, C, D, E та F. Іноді моделі “переростають” свій клас і вони отримують приставку “+”, наприклад “C+”. Розглянемо, на які є типи авто згідно Європейської класифікації.
Класи легкових авто за габаритами
- Клас А: міні-автомобілі;
- Клас B: невеликі міські автомобілі;
- Клас C: середній клас;
- Клас D: повноцінний середній клас;
- Клас E: бізнес-автомобілі;
- Клас F: розкішні та люксові автомобілі.
Класи легкових авто за специфікою експлуатації
- Клас J: позашляховики;
- Клас M: багатоцільові автомобілі, мінівени;
- Клас S: спортивні авто, кабріолети та родстери.
Вчимося розрізняти класи автомобілів
Клас A або mini cars
Включає в себе найменші автомобілі. Їхні габарити рідко перевищують 3,5-3,8 м у довжину. Найчастіше це тридверні хетчбеки і за рідкісним винятком кабріолети. Комфорт водія та пасажира в цьому класі принесений у жертву компактності, тому довгі поїздки чи “прогулянки” бездоріжжям — це не їхня стихія. Як правило, моделі А-класу оснащуються малолітражними двигунами і сьогодні серед них є багато електрифікованих модифікацій. Ось кілька яскравих прикладів авто А-класу:
- FIAT 500;
- Opel Adam;
- Smart fortwo;
- Volkswagen Up!
Клас B або small cars
Як і клас А цей сегмент переважно орієнтований на міську експлуатацію. Розміри моделей сегменту становлять орієнтовно чотири метри в довжину та 1.7 метри в ширину. А це означає, що в салоні більше місця для пасажирів і в багажник поміститься пара валіз. Автомобілі класу B зазвичай знаходяться в середньому ціновому сегменті. Зараз є багато моделей, які впритул наблизилися за габаритами до C-класу, але зважачи на конструктивні особливості та цінову політику, вони залишаються у класі B. Типові автомобілі класу B це:
- Skoda Fabia;
- Ford Fiesta;
- Renault Clio;
- Mazda 2.
Клас C або medium cars
Клас C також відомий як гольф-клас, адже його родоначальником прийнято вважати автомобіль Volkswagen Golf. Машини С-класу – це також сімейні автомобілі, на яких з комфортом можна пересуватися як місту, так і трасам. Габарити авто коливаються від 4,1 м до 4,6 м (іноді трохи більше), а модельний ряд включає седани, універсали, п’ятидверні хетчбеки. Зараз є дуже багато різних моделей, які знаходяться на межі класів, тому для зручності ці класи можна додатково сегментувати. Якщо хетчбек Toyota Auris належить до C класу, то більший за габаритами седан на його базі під назвою Corolla можна віднести до підкласу C+.
Читайте також Система ABS: що це таке? Принцип роботи антиблокувальної системи
Ось деякі представники класу С:
- Ford Focus;
- Opel Astra;
- Kia Ceed;
- Mazda 3.
Клас D або large cars
Повноцінний середній клас. Ці авто однаково підходять як для сім’ї, так і бізнесу. Для водія та пасажирів пропонується набагато більше комфорту та вільного простору. У технічному плані є з чого вибрати: як правило, асортимент силових установок і трансмісій досить широкий. Ось деякі приклади таких авто:
- Volkswagen Passat;
- Ford Mondeo;
- BMW 3-серії;
- Volvo S60.
Клас E або executive cars
Автомобілі сегменту E відрізняють великі розміри, більш складне технічне оснащення та, відповідно, ціна. У цьому класі можна зустріти різні преміальні опції типу безлічі електронних помічників, добротного оздобоблення салону та іншого. Традиційно у цьому класі панують “німці” такі як:
- Audi A6;
- BMW 5-серії;
- Mercedes-Benz E-класу.
Клас F або luxury cars
Це автомобілі класу люкс. Їх виділяють не тільки високі технологічні характеристики, а й безумовна розкіш та комфорт. Великі розміри, які перевищують п’ять метрів, забезпечують максимальний простір у салоні – особливо на задньому дивані. Статус власника таких авто не завжди передбачає поїздки за кермом: чимало власників користуються послугами персонального водія. Нерідко виробники в цьому сегменті балують своїх клієнтів різними ексклюзивними опціями у вигляді ящика для шампанського, брендованих наборів для пікніка тощо. Для тих, хто піклується про свою безпеку є броньовані версії. Яскравими представниками класу F вважаються:
- Audi A8;
- BMW 7-серії;
- Mercedes S-класу;
- Lexus LS.
Клас S або sport coupÈs
Цей клас концентрується на спортивному характері і включає родстери, гранд-турери, кабріолети та маслкари. Більшість моделей є або двомісними, або мають посадкову формулу 2+2 з відносно тісними задніми сидіннями. Це високопродуктивні та високотехнологічні автомобілі розраховані на певне коло покупців, які цінують потужність та зухвалий характер. Відповідно і вартість таких моделей висока. Приклади таких моделей:
- Porsche 911;
- Audi TT;
- Ford Mustang;
- Lamborghini Huracan.
Клас M або multi purpose cars
Це багатоцільові транспортні засоби, які перевозять як пасажирів, і вантажі. Найбільш поширена абревіатура цього класу MPV. Це місткі фургони та мінівени, що відрізняються гнучкістю трансформації салону та наявністю третього ряду сидінь. Це відмінний вибір для великої сім’ї(від п’яти чоловік і більше). Окремі моделі також використовуються у бізнесі. Найяскравіші представники цього класу:
- Renault Espace;
- Volkswagen Sharan;
- Honda Shuttle;
- Ford Galaxy.
Клас J або sport utility cars
Як правило, у цей сегмент записують всі моделі авто, які відрізняються позашляховими характеристиками тією чи іншою мірою. Тут можна зустріти як повноцінні позашляховики, так і кросовери. Такі авто, в першу чергу, відрізняє складніша технічна конструкція. Зокрема, залежно від виробника, реалізуються різні системи повного приводу. При цьому автомобілі цього сегменту самі можуть ділитися на підкатегорії залежно від габаритів авто, їх можливостей на бездоріжжі тощо. Представники класу J:
- Toyota Land Cruiser;
- Volkswagen Touareg;
- Volvo XC90;
- BMW X5.
Пікапи
Пікапи всіх розмірів не мають позначення класу літерою відповідно до європейської класифікації авто. Представники класу пікапів:
- Volkswagen Amarok;
- Mitsubishi L200;
- Ford Ranger;
- Toyota Hilux.
Для чого потрібно ділити авто за класами
Будь-яка класифікація автомобілів не статична і доволі умовна. В міру розвитку технологій межі між сегментами стираються, а покупці, як і раніше, здебільшого орієнтуються на оснащення, а не на клас. Водночас у ряді випадків чіткий поділ корисний. Наприклад, такий підхід дозволяє маркетологам краще аналізувати ринок та швидше реагувати на зміну споживчого попиту. У деяких країнах класи авто прив’язані до оподаткування. Сегментування ринку також допомагає краще порівнювати моделі з точки зору безпеки під час краш-тестів.
Класи моделей засновані на порівнянні з відомими моделями різних виробників. Наприклад, такий автомобіль, як Audi A6, може бути описаний як автомобіль класу BMW 5 серії, або навпаки. Автомобіль Audi A4 є меншим, тож він стоїть на один клас нижче ніж Audi A6, в той час, як більший Audi A8 стоїть на один клас вище.
Також варто пам’ятати, що дана класифікація не є офіційною, але водночас дозволяє адекватно порівнювати різні моделі між собою.
Читайте також Що таке круїз-контроль. Принцип роботи. Види круїз-контролю