Система ASR в авто

Що таке система ASR в авто

Наразі провідні автомобільні виробники приділяють велику увагу активній безпеці. Вони оснащують свої автівки цілою низкою систем, які працюють в автоматичному режимі та дозволяють зберігати курсову стійкість машини при різних режимах їзди, а також розподіляти гальмівне зусилля, що подається до кожного з коліс, залежно від конкретної дорожньої ситуації. Однією з таких систем є відома система під абревіатурою ASR. У цій статті ми розповімо про те, що таке ASR в автомобілі, навіщо вона потрібна, як працює і яка користь від неї.

Для чого потрібна система ASR в машині

Навіщо потрібна система ASR (TRC, DSA, ETC, TSC, STC)

Абревіатура ASR має німецьке походження і є скороченням довгого німецького слова “Antriebsschlupfregelung“, яке дослівно перекладається як “регулювання пробуксовування”. Цією абреавіатурою позначається електрогідравлічна система, призначена для запобігання втраті зчеплення коліс із дорожнім покриттям. Вперше система ASR у її сучасному вигляді була застосована у 1979 році на деяких моделях марки BMW, а найперший її варіант випробуваний на початку 1970-х років на американських авто Buick. Нині ця антибуксувальна система застосовується всіма провідними світовими виробниками автомобілів, але називається вона по-різному, наприклад, у автомобілях Toyota її аналог називається TRC, у Opel та Chevrolet – DSA, у Range Rover – ETC, у Honda – TSC, у Volvo – STC тощо.

По суті, ARS є “просунутою: версією системи ABS: вона не тільки повністю виконує всі її функції, але також не дозволяє ведучим колесам авто пробуксовувати при інтенсивному розгоні і рушанні з місця. Таким чином, при гальмуванні ASR працює як антиблокувальна гальмівна система (ABS), а під час їзди вона виконує роль протибуксувалоьної.

Читайте також Система ABS: що це таке? Принцип роботи антиблокувальної системи

Система ASR в авто

Принцип роботи системи ASR в авто

Як було зазначено вище, ASR є вдосконаленим варіантом ABS з розширеною функціональністю. Тому в системі окрім датчиків, модуляторів та блоку управління, які є основними компонентами антиблокувальної системи гальм, є наступні компоненти:

Насос зворотного подавання;

Електромагнітні клапани;

Модуль формування сигналів для блоку керування двигуном.

Насос зворотної подачі створює додатковий тиск в гальмівній системі, причому коли він вмикається, то починає виконувати функції головного гальмівного циліндра. Електромагнітні клапани підключають цей насос і, коли настає момент, скидає надлишковий тиск. Що стосується модуля формування сигналів для блоку управління двигуном, то його призначення цілком зрозуміле із самої назви. Він використовується в тих випадках, коли ASR працює в режимі зниження крутного моменту силової установки.

Система ASR, запобігає буксуванню коліс при будь-якій швидкості автомобіля. Умовно їх можна поділити на два діапазони:

1) Малі швидкості (швидкість автомобіля до 60 км/год), система передає максимальний момент колесам, за рахунок пригальмовування буксуючих коліс.

2) Високі швидкості – (швидкість автомобіля вище 60 км/год), система зменшує крутний момент колесам.

У конструкції сучасних антипробуксувальних систем передбачена функція інформування про їх спрацювання: в цей момент у салоні авто, на приладовій панелі вмикається спеціальна лампочка. Слід зауважити, що водії мають можливість відключати встановлені в їх транспортних засобах ASR, проте фахівці не рекомендують так робити, оскільки ця протибуксувальна система дійсно забезпечує підвищену безпеку та її використання в автомобілях має низку важливих переваг.

Читайте також Що таке круїз-контроль. Принцип роботи. Види круїз-контролю

Переваги використання системи ASR в автомобілях

Перш за все, слід зазначити, що ASR дозволяє запобігти заносам в поворотах при русі по мокрому або зледенілому дорожньому покриттю. У тих випадках, коли повністю уникнути їх не вдається, система істотно знижує їх ступінь і, отже, небезпеку виникнення аварії.

Водії, на автомобілях яких встановлена ASR, набагато впевненіше почуваються при початку руху на слизькій або мокрій дорозі. Машини оснащені цією системою демонструють кращу керованість, що цілком зрозуміло: їх колеса майже завжди мають гарне зчеплення з дорогою, і, відповідно, всі маневри авто здійснюють у штатному режимі.

Ще однією важливою перевагою використання ASR є те, що ця система допомагає економити пальне за рахунок зменшення його витрати при зниженні крутного моменту силового агрегату.

Читайте також Що важливіше: потужність чи крутний момент? Що таке обертальний момент

Чим система ASR відрізняється від ESP?

ASR – частина системи ESP. Система ESP – це цілий комплекс засобів підтримки курсової стійкості, який включає наступні системи: ASR – протибуксувальна система; ABS – антиблокувальна система, яка знижує ризик блокування коліс при гальмуванні авто; MSR – також протиблокувальна система, яка запобігає блокуванню коліс при гальмуванні двигуном; EBV – система для розподілу гальмівних зусиль між усіма колесами автомобіля. У елітних авто можна знайти ще десяток абревіатур, які відповідають за безпеку та підвищення контролю. Так що відмінностей системи ASR від ESP немає – це назви абсолютно різних систем у вашому авто. ASR є лише частиною комплексу ESP, забезпечуючи один із факторів зниження ризику заносу або “закопуванню” в сніг чи багнюку. Як тільки колесо починає прокручуватися, система вмикається в дію і практично блокує його, дозволяючи іншому ведучому колесу з якіснішим зчепленням з поверхнею дороги витягнути машину.

Читайте також Що таке система ESP і як вона працює

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.